


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 10.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Impedance | 170 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 500 mA |
| Ripple Current @ High Frequency | 500 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 325 mA @ 120 Hz |
Stock: 688
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41309
Ext.Price$0.41309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41309 | $0.41309 |
| 10 | $0.39150 | $3.91500 |
| 25 | $0.37104 | $9.27600 |
| 50 | $0.35164 | $17.58200 |
| 100 | $0.30659 | $30.65900 |
| 300 | $0.25681 | $77.04300 |
| 500 | $0.21511 | $107.55500 |
